TR

SEP Manager Console 11.0 Kurulum ve Konfigürasyon Part 1

Anasayfa / Yazılar / SEP Manager Console 11.0 Kurulum ve Konfigürasyon Part 1

SEP Manager Console 11.0 Kurulum ve Konfigürasyon Part 1

Bu makalemizde Symantec Endpoint Protection ürünü hakkında bilgi sahibi olup, programı nasıl indirebileceğimizi, bu işlemler tamamlandıktan sonra ürünün kurulumunu ve konfigürasyon yapılandırmasını ele alacağız.

            Symantec Endpoint Protection merkezi olarak yönetilebilen ve günümüzde küçük, orta ve büyük işletmelerde hizla yerini alan bir antivirüs programıdır. Tabi sadece zararlı kodlar,trojen,worm,truvaatı,rootkit,malware vb. kötü amaçlı yazılımlara karşı antivirüs ve antispyware koruması yaptığı gibi güvenlik özellikleride geliştirilmiştir. Örneğin kurulu olan notebook, desktop veya serverlarınızın donanımlarınına kadar müdahale etmenize imkan sağlar ve bunları tek bir merkezi platformdan gerçekleştirmesinden dolayı firma kullanıcılarının dışarıdan getirebilecekleri gerek usb gerek cd ile olsun içerisinde bulunan tehlikeleri de böylelikle engellemiş oluruz. Fazla uzatmadan Kurulum adımlarına ve sonrasında konfigürasyonuna geçelim.

Symantec Endpoint Protection Kurulumu

İlk olarak yapılması gereken tarafınıza gönderilen seri numarası ile https://fileconnect.symantec.com adresine girmek ve karşınıza gelen ekranda gerekli dil seçeneğini seçtikten sonra serial number yazan kısma elinizde bulunan serial number bilgisini girmek olacaktır. Bkz şekil1


Şekil 1

Şekil 1 de ki adımı tamamladığınız da karşınıza symantec yazılım lisans anlaşması çıkar, bu seçeneği kabul etmemiz gerekir (I Agree) Bkz. Şekil2


Şekil2

Şekil 2 de bulunan adımı tamamladıktan sonra programı symantec tarafından belirlenen dil desteği ile indirebilirsiniz. Bkz. Şekil3


Şekil3

Artık elimizde Symantec Endpoint Protection 11.0 ürünü mevcut o halde fazla beklemeden kuruluma geçelim. Tabi bu işlem ha deyince olmuyor öncelikle Sistem gereksinimlerine göz atmamız gerekmekte Symantec Endpoint Protection sistem gereksinimlerinden bazıları.(Sistem gereksinimleri ile ilgili daha fazla bilgi almak için ürünü indirdiğiniz de Admin Guide ‘dan bakabilirsiniz.)

Yukarıda kurulum için gerekli olan bazı gereksinimler mevcut hepsine bakmak istiyorsanız programı indirdiğiniz yerde Admin Guide’dan ulaşabilirsiniz. biz kurulumumuzu 2008 R2 üzerinde gerçekleştireceğiz.

Kurulumu gerçekleştireceğimiz serverımız üzerinde Active Directory yüklü ve diğer gereksinimler olan

Internet Information Services server 5.1 veya üstü olacak WorldWideWeb services devrede

Eğer 2008 ortamında kurulum yapılacak ise Internet Information Services 7.0

Veya üstü  (Windows Server 2008), CGI, ASP.net, and IIS 6.0 Management Compatibility gibi özelliklerde yüklü olması gerekir.

Internet Explorer 6.0 veya üstü,  Static IP address (önerilen) olması gerekir. Klavye ve dil ayarları iniglizce olması gerekir. Kurulum için artık hazırız.

Symantec  Endpoint Protection Kurulumu,

Adım1

Setup.exe ‘i çalıştırırız ve Autorun wizard karşımıza gelir.


Yukarıda bulunan adımlardan

 1.Read This First seçeneği yükleme veya migration öncesi önemli bilgilendirmeleri gözden geçirmeniz içindir.

2. Install Symantec Endpoint Protection Manager seçeneği ise Management serverimizin kurulumunu başlatmak için kullanıyor olacağız. Bu management server ve konsolu ile dizüstü, masaüstü ve sunucularımızda yüklü olan agentları tek  bölgeden yönetebiliyor olacağız istersek IIS üzerinden de management server ı kurduğumuz yere erişmemiz mümkün.

3.Install Symantec Endpoint Protection Client seçeneği ise sadece  sadece client yani tek bir antivirüs kurmamızı sağlar tabiki bu şekilde kurulum yapılırsa yönetilemez bir antivirüs ‘e sahip oluruz sadece yüklü olduğu makineye hizmet verir.

2.Seçeneği seçip seçiyoruz

Adım2


Symantec Endpoint Protection manager için yükleme sihirbazına hoşgeldiniz bilgisini ve devam etmek için next butonunu tıklamamız gerektiğini bildiriyor. Next dedik ve bir sonraki adıma geldik.

Adım3


Bizden lisans anlaşmasını kabul etmemiz gerektiğini içeren bir wizard ile karşı karşıya kalıyoruz next butonu  ile devam ediyoruz

Adım4


Yukarıdaki ekranda Symantec Endpoint Protection Manager ‘in yükleneceği lokasyonu belirliyoruz ben default olarak bırakıyorum. Next ile kurulumumuza devam ediyoruz.

Adım5


Bu ekranda SEP (symantec endpoint protection) kurulumundan önce gereksinim olan IIS hizmetini yüklemiştik.

Create a custom web site seçeneği ile IIS ‘imiz üzerinde symantec ‘e özel bir web site oluşturulur, bu sayede biz network ağımıza bağlı istediğimiz bilgisayar üzerinden ağımızda bulunan tüm bilgisayarların virüs kontrollerini yapabilir ve agentlarımızı yönetebilir duruma geliriz. Unutmadan firewall açık ise 8014 nolu porta izin vermemiz gerekmekte istenildiği durumda port numarasında değişiklik yapmanızda mümkün. Create a custom Web site seçeneği ile next butonunu tıklayıp birsonraki adıma geçiyoruz.

Adım6


Ve artık Install diyrek yüklemeyi başlatıyoruz.

Yükleme aşamasından bir kare.


Adım7


Yükleme tamamlandı finish butonunu tıklıyoruz ve 5 sn kadar bekliyoruz. Bundan sonraki ayarlarımız management consol yapılandırma ve agent kısmını içerecek

Adım8


Simple, symantec endpoint protection manager  için embedded bir database yükler ( Sql 2005 express )ve agentlar tarafından iletilen bilgiler bu database içerisinde saklanır 100 client ‘a kadar destek verebilir yani 100 agent anlamına gelir.

Advanced, bu seçenek ise eğer yapınızda daha fazla client var ise(100-1000) bir okadarda agent anlamına gelir ki bünyenizde bulunan bir SQL server üzerinde angent bilgilerinin tutulmasını sağlar.

Simple seçeneği ile ilerliyoruz.

Adım9


Yukarıda bulunan wizard ‘da management konsoluna erişim için kullanıcı adı ve şifre bilgilerini girmemi istemektedir. Admin kullancısı default olarak gelir. Password karmaşık verilmesi önerilir. Next ile birsonraki adıma geçiyoruz

Adım10


Bu wizard  bize kurulumunu yapmakta olduğumuz ürünün belirli zamanlar da SSL tabanlı olarak kendi sunucularına sistemimizde ki virüsler ve potansiyel tehdit lere karşı önlem amacı ile data gönderileceği bilgisini iletmektedir. Göndermek istemiyorsanız checkbox da bulunan tik ‘i kaldırmanız yeterli.

Adım11


Bu adım bize management server configurasyonu ile ilgili birtakım bilgiler verir kaydetmekte fayda var ayrıca print seçeneği ile çıktısını almanız da mümkün.

Adım12


Bu adımda management consol ‘un kontrolundeki agent bilgilerinin tutulacağı database oluşturuluyor bu işlem 2 ila 5 dakika arası sürmekte

Adım13


Kurulumumuz tamamlandı fakat clientlar için de deployment wizard kullanıp kullanmayacağımızı soruyor.

Yes, bu seçenek bizim adımları bitirmemiz durumunda clientlara yüklenmek üzere agentlar oluşturmak için baslanılacak seçenektir

No,bu seçenek ise client  deployment wizard ‘ı kullanmayacağımız anlamına gelir.

Adım14


Bu ekranda windows client için symantec package olusturacağız Next seçeneği ile devam ediyoruz.

Adım15


Yukarıda MSPOLATUSERS isimli bir gurup oluşturuyorum oluşturduğumuz package ile clientler otomatik olarak MSPOLATUSERS grubuna dahil olacaklar. Daha önceden oluşturulmuş bir package varsa select an existing seçeneği ile göstermem mümkün.

Adım16


Clientlar için yapılandırmaya devam ettiğim package ‘de neler için koruma sağlanmasını belirleme imkanım da mevcut yani Symantec Endpoint Protection Client Package Features  client a kurulduğu anda nelerin devrede olacağını belirlememize imkan vermekte. Yapımızda Email server için ayrı bir koruma çözümü kullandığımdan dolayı Microsoft outlook Scanner işaretlemiyorum. Yani symantec ile buda mümkün.

Adım17


Specify the types of install packages you wish to create, 32bit ve 64 bit OS sürümleri için Package olusturulacağını belirleriz.

Do you want a single.EXE file for each client install package,  Eğer windows software ile deployment yapılacaksa yes eğer yapılmayacak ise no ile geçebilirsinizi yes seçeneği size tekbir exe sunar. No seçeneği ise bir klasör içerisinde bilşenleri ile birlikte bir exe sunar.

Do you want an unattended or slient installation,  Unattended seçeneği oluşturulan exelerin yüklemesi sırasında  ekranda yüklemeye ilişkin bilgiler görülebilir. Slient seçeneği ise olusan packagenin sessiz arkaplanda yükleme yapılmasını sağlar bizde slient seçeneği ile devam ediyoruz. Son olarak bu packagenin kayıtolacağı yeri belirtiyoruz.

Adım18


Bu wizard üzerinde oluşturulan packageyi daha sonra yükleyeceğim deyip next ile ilerliyorum.

Adım19


Package oluşturuluyor.

Adım20


Yukleme için Package exelerim hazır. Clientlerimin OS sistemine göre gerekli exeleri yüklemeye başlayabilirz. Exeler yüklenirken slient mod seçtiğimiz için karşımıza hiçbir shirbaz çıkmayacaktır kurulum arkaplanda 1-2 dk ya tamamlanacaktır.

Adım21


Ve karşımıza SEP Manager giriş ekranı gelir. Gerekli kullanıcı adımız ve şifremiz ile giriş yapıyoruz.

Adım22


Yukarıda Symantec Endpoint Protection Manager yönetim konsolunu görmekteyiz. Burada Agentlarımız ile ilgili durumlarıda kontrol edebilmemiz mümkün.Konsol panelinin tamamını part part anlatacağım şimdi işimize devam edelim. Client kısmına gelelim.

Adım23


Görüldüğü üzere MSPOLATUSERS diye bir grup oluşmus durumda. Şimdi 32 ve 64 OS sürümüne uyumlu oluşturmuş olduğum packagelerden birini herhangi bir client veya server’ a kuruyorum ve kurulum yapılan makinenin bu guruba geldiğini görüyoruz.

Adım24


Yukarıda ki manager consol ekranında görüldüğü gibi clientımız geldi ve üzerinde tarama,update, restart vb. gibi yüklü olduğu pc’nin donanımına kadar etki etmeniz mümkün.

Symantec Endpoint Protection Password Reset, Eğer management console ‘a bağlantı şifresini unutursanız veya değiştirmek isterseniz. Aşağıdaki yolu takip ediniz.

C:\Program Files (x86)\Symantec\Symantec Endpoint Protection Manager\Tools’ a kadar gelin ve resetpass çift tıklayınız, ardından yeni şifresinizi girin ve tekrar doğrulayın şifreniz değişmiş olacaktır. Giriş yapamaz iseniz IIS ‘i restart ediniz komut satırından iisreset demeniz yeterli olacaktır.


Agent ‘ımızı kurdugumuz makineye bi göz atalım kurulum yapıldıktan sonra yani oluşturduğumuz package exe yükledikten sonra bilgisayrımızın taskbar kısmında aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi symantec iconuna ulaşırız bu bizim antivirüs programımız aynı zamanda management consol ‘ a bilgi veren agent ‘ımızdır. İlk kurulum sırasında ! işareti ile karşılaşabilmeniz doğaldır bir takım update ve iletişim bilgilerini management consol ile iletişim vs. işlemler bu sırada tamamlanır.


Symantec Endpoint Protection‘a tıkladığımızda 1


Symantec Endpoint Protection update ‘den sonra 2


Antivirus and Antispyware Protection (Virus,Worm,Spyware) koruma sağlar.

Proactive Threat Protection (Sıfır Gün Attacklarına karşı koruma(Worm,Trojan ve Keystrokelogging vb), Engelleme (Device Control) ve Uygulama  Kontrol(Application Control) koruma sağlar.

Network Threat Protection (Güvenlik Duvarı ve Intrusion Prevention) koruma sağlar.

Symantec Endpoint Protection management consol kurulumu ve yapılandırmasını inceledik. Diğer partlarda management consol menülerini ve cihazlarımızda yüklü olan symantec endpoint protection menüleri ve özelliklerine değineceğim. Partların sonunda SEP’ e tamamen hakim olmanızı amaçlamaktayım. Yardımımız dokundu ise ne mutlu bize.

Ürün ve hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için, Hemen Arayın! (0216) 685 10 68

Copyright © 2020 Ldap Bilgi Teknolojileri Danışmanlık ve Dış Ticaret LTD. ŞTİ. | Sitede yayınlanan yazılı ve görsel meteryalin tüm hakları saklıdır.
Top